Ga naar de hoofdinhoud Ga naar de zoekopdracht Ga naar de hoofdnavigatie

Geschikte inheemse planten voor in de tuin

Geschikte inheemse planten voor in de tuin

In veel tuinen hangt een prachtig bijenhotel, maar het bijenrestaurant, in de vorm van voldoende stuifmeel en nectar, wordt vaak vergeten. Wanneer er in de nabije omgeving geen geschikte bloemen bloeien, wordt er weinig gebruik gemaakt van het hotel. Heel logisch, want niemand wil met een lege maag naar bed. Wil je insecten goed bedienen in de tuin? Plant dan ook een aantal inheemse planten van regionale herkomst in de tuin.

Inheemse planten van regionale herkomst hebben namelijk duizenden jaren de tijd gekregen om een goede match te vormen met onze insecten. In al die jaren zijn de planten en de insecten perfect op elkaar afgestemd. Inheemse regionale planten bloeien op het juiste moment en bieden voedsel op het meest ideale tijdstip aan lokale populaties van wilde bijen, vlinders en andere insecten én hun larven. Exotische planten en gecultiveerde planten missen vaak de match, omdat het bijvoorbeeld geen voedselplant is voor larven en rupsen of doordat nectar slecht bereikbaar is geworden door het cultiveren.

Betekent dit dat je niet meer mag genieten van de kleurrijke exotische en gecultiveerde planten in je tuin? Nee, natuurlijk niet. Maar in de loop der tijd is men de inheemse plant vergeten, terwijl juist deze planten van grote waarde zijn voor insecten en andere dieren. Inheemse planten combineren vaak ook goed met andere tuinplanten.

Deze soorten passen in de tuin

Onderstaande soorten zijn een paar voorbeelden van de vele inheemse soorten die prachtig in de tuin staan. Ze geven veel een natuurlijk karakter en trekken veel wilde bijen, vlinders en andere insecten aan, maar ze weten zich ook nog een beetje te gedragen in de tuin. Bestel ze HIER

  • Grote engelwortel (Angelica archangelica)
  •  Akelei (Aquilegia vulgaris)
  •  Grote centaurie (Centaurea scabiosa)
  •  Wilde judaspenning (Lunaria rediviva)
  •  Grote kattenstaart (Lythrum salicaria)
  •  Vijfdelig kaasjeskruid (Malva alcea)
  •  Duifkruid (Scabiosa columbaria)
  •  Echte koekoeksbloem (Silene flos-cuculi)
  •  Blauwe knoop (Succisa pratensis)
  •  Wilde marjolein (Origanum vulgare)
  •  Dagkoekoeksbloem (Silene dioica)
  •  Avondkoekoeksbloem (Silene latifolia subsp. Alba)
  •  Akkerklokje (Campanula rapunculoides)
  •  Bermooievaarsbek (Geranium pyrenaicum)

Het najaar is de beste tijd om te zaaien of te planten voor meerjarige inheemse soorten. Wanneer je dit najaar zaden zaait, dan heb je volgend jaar een goede start voor het bijenrestaurant in je tuin. Het jaar daarop staat het ‘bijenrestaurant’ volop in bloei. Natuurlijk kun je deze inheemse soorten ook als plant kopen om in de grond te zetten, dan heb je volgend jaar al een goedlopend bloemrijk bijenrestaurant.

Advies nodig?

Klik hier voor het bloemenweide stappenplan. Kom je er niet uit? Neem dan contact op en vraag het een adviseur.

Andere blog/nieuws artikelen

Andere blogartikelen
  • Droog!
    Droog!
    Inheemse planten voor droge tuinen in de zon
    Mehr lesen
  • 'Niet Hortensia is het probleem'
    'Niet Hortensia is het probleem'
    Wel dat er weinig inheemse planten naast staan
    Mehr lesen
  • Mijn zadenmengsel komt niet op
    Mijn zadenmengsel komt niet op
    Hoe lang duurt het kiemen?
    Mehr lesen
  • Inheemse planten in de tuin
    Inheemse planten in de tuin
    In drie stappen
    Mehr lesen
  • Alles over wilgen
    Alles over wilgen
    Kies een wilg
    Mehr lesen
  • Meer variatie in beplanting en landschap
    Meer variatie in beplanting en landschap
    Interview met Lieveke Crombach
    Mehr lesen
  • In memoriam
    In memoriam
    Ids Toxopeus (1969-2025)
    Mehr lesen
  • Nieuw bankrekeningnummer
    Nieuw bankrekeningnummer
    Officieel bericht
    Mehr lesen
  • Adopteer een Straat
    Adopteer een Straat
    Interview met initiatiefnemer
    Mehr lesen
  • Een blijvende herinnering
    Een blijvende herinnering
    Een plek waar verdriet mag zijn en herinneringen opgehaald kunnen worden
    Mehr lesen
  • 'Het is rottig dat wij nodig zijn voor de biodiversiteit'
    'Het is rottig dat wij nodig zijn voor de biodiversiteit'
    Artikel in De Nieuwe Oogst
    Mehr lesen
  • Het belang van
    Het belang van
    genetisch inheems
    Mehr lesen